Jak dobrać rozmiar kół rowerowych?

koła rowerowe no-limited

Wybór odpowiedniego rozmiaru kół rowerowych to absolutny “game changer” jeśli chodzi jazdę, dlatego warto skorzystać z porad doświadczonych ekspertów – w tej roli, oczywiście my. Parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę jest sporo, ale dzisiaj skupimy się na rozmiarze, który w tym przypadku zdecydowanie ma znaczenie (żart rzecz jasna niezamierzony). 

Niezależnie od tego, czy preferujesz jazdę szosową, rower miejski czy trekkingowy, wyprawy po żwirowym podłożu, pełne adrenaliny trasy górskie, intensywne triathlonowe zawody czy dynamiczną jazdę torową, właściwe wymiary kół ma kluczowe znaczenie dla wygody, efektywności i bezpieczeństwa jazdy. 

W branży rowerowej istnieją uniwersalne standardy, które najlepiej sprawdzają się w konkretnych warunkach, ale my pójdziemy o krok dalej i weźmiemy pod uwagę także wzrost rowerzysty. To bardzo istotna zmienna i może mieć duże znaczenie dla jakości twojej jazdy.

Rozmiar kół rowerowych – cale czy mm?

Jeśli chodzi o wymiary kół rowerowych to na początek, krótki przewodnik po systemach miar. Najczęściej stosuje się tu cale, ale często pojawiają się także oznaczenia typu 650b, a dodatkowo pojawiają się wartości w mm. 

Mierząc średnicę koła roweru mamy na myśli zarówno obręcz, jak i rodzaj ogumienia. Wartość podawana w mm odnosi się zazwyczaj do wymiarów obręczy, a oznaczenia w calach lub 700c czy 650b dotyczą już opcji ze standardowo stosowanymi oponami. 

W praktyce oznacza to, że np. koło 28” i koło 29” ma dokładnie ten sam wymiar obręczy o średnicy 622 mm, ale różni się grubością opony do roweru użytej do pomiaru. W różnych kategoriach np. szosa vs. MTB istnieją określone standardowe miary, więc nie powinno być problemu w zorientowaniu się co jest co. W ramach dodatkowej podpowiedzi, krótka tabela poniżej:

Średnica obręczy
26″ 559 mm
27,5″ (650b) 585 mm
28″ (700c) 622 mm
29″ 622 mm

Wybór kół rowerowych – szosowe, triathlon i torowe

W przypadku rowerów szosowych oraz specjalistycznych rowerów czasowych tj. triathlonowych i torowych, trasa to zwykle asfalt, utwardzona droga albo zamknięty tor, a rozmiar kół ma największe znaczenie dla prędkości, przyspieszenia i stabilności. Chcemy jeździć szybko, sprawnie pokonywać nierówności i mieć jak najlepsze osiągi. 

Upraszczając temat, większe koła tracą mniej prędkości, a mniejsze mają lepsze przyspieszenie. Złoty środek to najczęściej zarówno tylne, jak i przednie koło o średnicy 28”. 

Koła w rozmiarze 700c odpowiadają także wytycznym UCI (United Cyclist International | Międzynarodowa Unia Kolarska), więc może być stosowany w profesjonalnych zawodach. W tym przypadku wybór nie jest więc trudny. 

Oczywiście nie oznacza to, że 28” to jedyna opcja. Pamiętajcie, że różne rozmiary kółka w swoim rowerze regulujecie też tym, co ma kontakt z podłożem, czyli oponą. O ile w przypadku zawodów wyborem są koła spełniające dopuszczalne normy to rekreacja na szosie daje wam większe pole do manewru.

Rozmiar kół gravel

Przejdźmy teraz do rowerów gravelowych, które pozwalają na podbijanie różnorodnych tras. Tutaj wybór rozmiaru kół zależy od Waszych preferencji i rodzaju terenu, na którym zamierzacie się poruszać. Wielu rowerzystów decyduje się na kółka o średnicy 700c, podobne do tych stosowanych w rowerach szosowych. Zapewniają one zarówno dobre osiągi, jak i stabilność. 

Na rynku dostępne są także mniejsze modele o średnicy 650b. Wybór między tymi rozmiarami zależy od Waszego indywidualnych preferencji. Opcja 650b oferuje większą zwrotność i lepsze radzenie sobie na nierównym terenie. 

Jeśli macie długie nogi i preferujecie bardziej “agresywną” pozycję, większe kółka mogą być bardziej odpowiednie. Jeśli natomiast zależy wam, by na rowerze czuć się komfortowo, mniejsze rozmiary mogą być lepszym wyborem.

Rozmiar kół w rowerach MTB

Jeśli waszą pasją są trasy górskie i wymagające warunki, rowery górskie MTB są dla Was idealnym wyborem. Kiedyś standardem było tu mniejsze koło 26”, ale obecnie dominują większe o średnicy 27,5 cala lub 29 cali. 

Należy pamiętać, że obręcz 29-tki jest taka sama jak 28-ki, a inny rozmiar całkowity wynika z wysokości ogumienia, czyli np. od tego czy dołożona została szeroka opona. 

Duże koła w rowerze MTB zapewniają lepszą stabilność na trudnym terenie i pomagają pokonywać przeszkody i podjazdy z większą łatwością. Wybór między 27,5 cala a 29 calami zależy od preferowanego przez was stylu jazdy, tras i wzrostu. 

Dla downhill, freeride, rowerów crossowych i all mountain polecamy większą średnicę. Jeśli uprawiacie raczej trail lub jesteście fanami roweru enduro to lepsza może okazać się mniejsza opcja. 

Chociaż nowe standardy są najpopularniejsze w No Limited staramy się dać wam najwięcej opcji do wyboru, więc dostępny jest także najmniejszy rozmiar, czyli 26 cali. Ta wielkość kół MTB będzie najbardziej zwrotny i najlepszy dla niższych cyklistów.

Rozmiar kół rowerowych a wzrost 

Dobór rozmiaru koła roweru do wzrostu jest bardzo istotny. Nie jest to, wbrew potocznej opinii ważne tylko w rowerach dziecięcych. Dopasowanie kół do wzrostu u osoby dorosłej może znacząco wpłynąć na jakość i komfort jazdy. 

Oczywiście na wysokość całego jednośladu składa się i rozmiar kół i ramy, więc nie jesteś ograniczony tylko średnicą obręczy rowerowej i wyborem węższych lub szerszych opon, ale warto wziąć je pod uwagę. 

Odpowiedni rozmiar ramy to jednak zupełnie inny temat, w którym lepiej doradzą wam producenci rowerów. My działamy w bardziej specjalistycznej branży. Naszym konikiem są karbonowe koła do roweru (i nie ma lepszych 😀).

Jeżeli masz mniej niż 170 cm wzrostu, mniejsze kółka mogą być odpowiednie. Mowa tutaj o 26-27,5 cala. Dla osób o wzroście powyżej 175 cm dedykowane są większe koła niż 26, czyli 27,5 i 28”. Największa opcja czyli 28-29 to polecana wartość dla najwyższych cyklistów o wzroście ponad 185 cm.

Pamiętajcie, że powyższe wskazówki stanowią jedynie ogólne rowerowe porady. Przybliżamy je, żeby dać wam punkt odniesienia. Każdy z nas jest inny i niezależnie od tego, czy jesteście początkującymi kolarzami, czy doświadczonymi zawodnikami, rower na kołach we właściwym rozmiarze pozwoli wam cieszyć się pełnią przyjemności z jazdy.

Bez względu na wzrost, ostateczny wybór warto oprzeć o konsultację ze specjalistą albo zajrzeć do naszych poradników dostępnych w każdej z kategorii kół. W No Limited stawiamy na dzielenie się naszą wiedzą i doświadczeniem oraz bezpośredni kontakt z klientem. 

Możesz napisać do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego, zadzwonić lub skorzystać z funkcji natychmiastowego oddzwaniania dostępnej w prawym dolnym rogu strony. Wolisz kontakt face to face? Odwiedź jeden z naszych stacjonarnych punktów sprzedaży. Szczegóły w zakładce Kontakt

Życzymy Wam udanych poszukiwań idealnego kompletu kół i niezapomnianych przygód na trasie. Pedałujcie bez ograniczeń!

Masz pytania? Zostaw numer. Oddzwonimy